THY Bilet ve Rezervasyon Kuralları

İç Hat Bilet Gönderim (PTA)
THY İç hat biletlerinin başka bir şehirden veya herhangi bir THY satış ofisinden ödeme yapılmadan alınabilmesi işlemine PTA denmektedir. Yolcu herhangi bir THY ofisinden biletini ödeme yapmadan (kimlik ibraz etmek zorundadır) alabilir. Biletin ödemesi acenta tarafından yapılmaktadır ve bu işlem için THY 15.000.000.-TL Servis Ücreti almaktadır.

Rezervasyon değişikliği
Uçağın tarifeli kalkışından itibaren 12 saat içerisinde yapılacak rezervasyon değişikliklerinde uçuş saatinden önceki rezervasyonlar ücretsiz, uçuş saatinden sonraki rezervasyon değişiklikleri için %30 rezervasyon değiştirme ücreti alınır.
Örnek:
Uçuş Saati: 22:00
Rezervasyon değişiklik Saati: 10:00 – 21.00 arası
Değişen Uçuş Saati: 23:00 veya sonrası (%30 Ceza alınır)
Değişen Uçuş Saati: 21:00 veya öncesi (Ceza alınmaz)
Rezervasyon değişiklik Saati: 09:50 veya öncesi
Değişen Uçuş Saati: Fark etmeksizin ceza alınmaz.

İPTAL
Uçağın tarifeli kalkış saatine 12 saat kala ve daha önce yapılan iptallerde bilet ücreti aynen ödenir. Tarifeli kalkışa 12 saatten daha az kala yapılan iptallerde bilet ücretinin % 70'i iade edilir (%30 Ceza).
Uçak saatinden sonraki yapılacak iptallerde bilet iadesi yapılmaz.
İç hat ve dış hat biletimin son kullanım ve iade tarihi.
Açık tarihli iç ve dış hat biletiniz, düzenlendiği tarihten itibaren 12 ay geçerlidir. Biletin düzenlenme tatrihinden itibraen 24 ay içersinde iade yapılabilir.
Rezervasyonlu biletlerin kullanım süresi, bilet üzerindeki ilk uçuş tarihinden itibaren 12 ay, iade süresi ise ilk uçuş tarihinden itibaren 24 ay’ dır.
Ancak, hem iç hat, hem de dış hat uçuslar mevcut kimi özel ücretlerle düzenlenmiş biletlerin, kullanım ve iade süreleri, ücretin kısıtlamalarına göre yukarıda belirtilen sürelerden farklı olabilir.
Acenteden satın alınan THY’ye iade edilmesi.
Setur tarafından kesilen tüm biletlerin iadesi sadece Setur tarafından yapılmaktadır.
THY İç hat uçuslarındaki kayıp bilet uygulaması
THY iç hat biletlerin kaybı halinde; yolcu ancak yeni satın alacağı bilet ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir. Yolcunun almış olduğu yeni ücretli biletteki tüm kuponlar kullanıldıktan 6 ay sonra, para ödeyerek aldığı yeni biletin yolcu kuponuna istinaden, 15 USD kayıp bilet ücreti düşülerek, kalan miktar yolcuya iade edilir.

İNDİRİMLER
THY İç hat uçuşlarında Bebek indirimi.
Seyahatin başladığı gün, 3 yaşından gün almamış olan bebekler, iç hat uçuşlarında gidiş veya gidiş-dönüş yolculuklarda, uygulanan ücret üzerinden % 90 indirimli olarak ve koltuk verilmeksizin seyahat ederler. Bilet düzenlenme anında, doğum tarihini gösteren resmi bir belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

8 günlük ile 3 yaşından gün almamış bebek yolcu sadece ebeveyn/ yetkili kılınan kişi ile seyahat edebilir. ( 7 gününü bitirmemiş bebekler ebeveynleri ile birlikte olsalar dahi, uçuşa kabul edilmezler.)
Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Birden fazla bebek ile seyahat etmek zorunda ise, diğer bebek için çocuk bileti almak zorundadır.

Yaşlılık İndirimi
İç hat veya dış hat ayırımı yapmaksızın, seyahatinizin başladığı gün, 59 yaşınızı doldurmuş ve 60 yaşından gün almış olmanız halinde, uygulanan ücretin notu izin veriyor ise, %15 oranında indirimden faydalanabilirsiniz. Ancak, bilet düzenleme anında yaşınızı, nüfus cüzdanınız veya başka bir resmi belge ile belgelemeniz gerekmektedir.

Gençlik İndirimi
THY İç hat seferlerinde; 13 yaşına erişmiş, fakat 25 yaşına erişmemiş (24 yaş sınırı) gençlere uygulanmaktadır
Sabit değerli iç hat gençlik ücreti uygulamasına istinaden, herhangi bir Setur Satış Ofisine başvurmanız halinde, gideceğiniz parkura göre değişen gençlik ücreti ile bilet satın alabilirsiniz. Ancak, yaşınızı gösteren resmi belgenin bilet düzenleme esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci indirimi
THY İç hat seferlerinde Öğrenci indirimi uygulanmamaktadır. Gençlik İndirimine bakınız.

Çocuk İndirimi
THY İç hat seferlerinde 3.yaşına erişmiş fakat 13.yaşına erişmemiş olan çocuklar, %33 oranındaki çocuk indiriminden faydalanabilmektedir.

TSK İndirimi
THY’nin Türk Silahlı Kuvvetler Mensupları' na uyguladığı özel bir indirim bulunmamaktadır.

OHAL İndirimi
THY’nin OHAL’e atanan askerler için uyguladığı özel bir indirim bulunmamaktadır
İç Hat Promosyon Ücretler

Bilet uçuşa en geç 3 gün kalana kadar alınmalıdır. Rezervasyon yapıldıktan sonraki gün 12:00’ye kadar bilet kesilmelidir. Biletlemeden sonra tarifeli kalkış saatine 12 saat kalana kadar her türlü değişiklik ve iade için %30 ceza uygulanır. Son 12 saat içersinde hiçbir değişiklik ve iadeye izin verilmez. Çocuk indirimi yoktur sadece bebek indirimi uygulanır.

N&M Turizm ve Seyahat Acentası
Tunalı Hilmi Caddesi 68/8-12 Ankara
Tel: 90 (312) 426 98 72 - 90 (312) 427 15 65 Fax: 90 (312) 426 98 71
info@nm.com.tr